zahrady
Poznejte svou půdu v zahradě

Už alespoň čtyřikrát jsme se snažili na pěkném pozemku v zahradě u chalupy vysadit nějaké ovocné stromky, ale vždy to dopadlo stejně – neúspěšně. Stromky se ujaly, dokonce rozkvetly a měly první plody. Ale následně všechny vyschly. Sice jsem si všiml, že máme částečně podmočenou zahradu, ale nepřikládal jsem tomu až takovou pozornost, jakou by si to zasloužilo. Po těchto čtyřech pokusech mi bylo jasné, že mít v zahradě pár rodících ovocných stromů nebude asi tak lehký úkol, jak jsem si původně myslel. Ale i navzdory těmto neúspěšným pokusům jsem situaci nevzdával. Celou dobu mi hlavou vrtala otázka. V zahradě máme červený rybíz a vinnou révu a těm se daří. Proč to stejně nejde i se stromy? Kde je ta hlavní příčina nebo co děláme zle? Už při kupování pozemku jsme věděli, jaký problém se zde vyskytuje. Prostudoval jsem si veškeré materiály, které nám byly spolu s pozemkem poskytnuty, ale i přes to jsem s hrůzou sledoval, když se po vydatných deštích tvořily na pozemku louže se stojatou vodou. Situaci jsme se snažili vyřešit tak, že jsme vykopali odvodňovací kanálky, ale ani to nepomohlo. Mnohdy se i stalo, že nám voda z okolních polí na náš pozemek nanesla nejrůznější hospodářské plodiny jako například klíčící pšenici nebo brambory.

Jak vlastně rozeznat podmočené zahrady?

Půda se stává podmočenou tehdy, kdy se v půdě trvale usadí voda a nemá kam odtéct. Může to být způsobeno i vlastním charakterem a strukturou půdy v zahradě nebo výškou hladiny spodní vody. Někdy se může stát, že tato hladina je nebezpečně blízko povrchu půdy, což je jednoznačně případ naší zahrady. Pod námi je totiž asi 25 metrový lávový proud, po němž povrchové a srážkové vody stékají až k nám.

Některé projevy podmočení půdy

zahrada
Věděli jste, jaké užitečné mohou být žížaly ve vaší zahradě?

Možné viditelné projevy podmočení půdy v našich zahradách:

  • první příznaky se projevují na listech. Listy začnou žloutnout nebo se rozpadají mezi žilkami a to odspoda nahoru. Navíc se podél hlavní listové žilky mohou objevovat tmavší partie. Tento příznak můžete pozorovat hlavně na stále zelených rostlinách.
  • rostliny mohou vypadat, jako kdyby měli nedostatek vody (jsou zvadlé)
  • odebraný vzorek kořínků může mít modro-černé zabarvení, které je doprovázeno nakyslým zápachem hniloby
  • kořínky v zahradě mohou shnít úplně. Umírající kořínky postupně ztmavnou a jejich kůra se dá velmi snadno odloupnout.
  • mladé výhonky rostlinek odumírají v důsledku nedostatku vláhy. Kořeny totiž nejsou schopny tuto vláhu do zbytku rostliny dodávat.
  • léčivé rostliny často brzy na jaře vyklíčí a poté rychle odumřou

Některé běžné projevy podmočení půdy v naší zahradě mohou být ze začátku zaměňovány za nedostatek vláhy. Ve skutečnosti se však jedná o to, že rostliny jsou permanentně ponořené ve vodě a to jim škodí. Ztrácí tím schopnost absorbovat vodu a živiny z půdy.

Naděje prý umírá poslední. I ve vodě zaplavované zahradě?

A co ty moje ovocné stromečky v naší zahradě? Poslední dobou jsem opět trochu více času věnoval shánění nejrůznějších informací a vědomostí na toto téma a začínám být opět trochu optimistický. Existují dokonce některé druhy jabloní nebo slivoní, které by dokázaly pravidelně rodit i v takto podmočených oblastech. Poté moje nadšení opět vyprchalo. Po opětovném prostudování charakteru půdního profilu jsem zjistil, že podzemní voda na našem pozemku je příliš vysoko a to asi 1-0,5 m pod povrchem. Nejvhodnější volbou by tedy asi bylo, abychom se se sousedy dohodli na nějakém společném řešení dané situace. Tím může být například koordinovaný drenážní odvodňovací systém. Uvidíme tedy.

Více info i ZDE.